The English version is below
Najnovšie príspevky:
Informácie o projektoch Tropicteamu k 1. januáru 2022
1. Staus Quo - kvantitatívne údaje
Tropicteam VŠZaSP sv. Alžbety (ďalej TT) má k 31. decembru 2021 spolu 51 projektov v 28 krajinách:
Ázia – 12: Kambodža (2), Vietnam, Malajzia, Myanmar, India, Arménsko, Libanon, Sýria, Irak, Kirgizsko, Kazachstan, Afganistan
Európa - 8: Ukrajina, Chorvátsko, Rumunsko, Srbsko, Bosna a Hercegovina, Albánsko, Grécko, Karabach
Afrika – 7: Keňa (10), Uganda (2), Burundi (2), Rwanda (2), Lesotho, Sierra Leone, Južný Sudán
Stredná Amerika – Karibik – Haiti
kde pôsobí spolu 22 slovenských a 48 zahraničných zamestnancov, s rozpočtom 1.42 mil. Euro v r. 2021
2. Partneri výskumných a humanitárnych projektov
Najvýznamnejší partneri sú: Diecézne Charity, SAMRS - Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, nadácia Dvojfarebný svet, nadácia J&T(Praha), Eco Mondi (Praha), Husov Teologický Inštitút (Praha), Ústav M. Luthera (Srbsko), Sestry Milosrdenstva (Keňa), Hope for Sick and Poor DK (Keňa), Dobrota sv. Alžbety (SR), Oáza Pokoja, Dobrý Pastier (SR), Rehoľa školské sestry sv. Františka, Sestry OFM, Saleziáni Don Bosca a FAM, Misionári sv. Vincenta de Paul, Kongregácia Bl. Zdenky Schellingovej a ďalších 14 rehoľných, humanitárnych a charitatívnych organizácií.
3. Mobility študentov a učiteľov
Okrem humanitárnych projektov prebiehajú na zahraničných pracoviskách Tropicteamu aj stáže atestantov (Uganda, Keňa, Kambodža), mobility študentov verejného zdravotníctva a misijnej a charitatívnej práce a tiež tropického verejného zdravotníctva a sociálnej práce (príloha zoznam zahraničných mobilít https://www.vssvalzbety.sk/userfiles/o-nas/ZAHRANICNEMOBILITY.pdf) - každoročne 10 až 20 študentov doktorandov.
4. Výskumné projekty
-
02-21 Incidencia kosáčikovej anémie v rurálnej Ugande,
-
SR-01.15-12 Prevencia sociálnej patológie u detí z ulice v Nairobi,
-
SAMRS 14-21-22 Starostlivosť o matku a dieťa a prevencia podvýživy v Južnom Sudáne,
-
SAMRS 18-21-24 Rehabilitácia vojnou zničených oblastí Sýrie a Iraku,
-
UN 21-12-22 Liečba a screening neinfekčných kardiovaskulárnych a metabolických ochorení u migrantov v Libanone,
-
KYTR-18-24 Screening HIV, TBC a HBV a HCV u migrantov,
-
SAMRS 189-24 Podpora vzdelávania 2 stupňa v urgannom Afganistane, Knights Columbus 12-20-24 Rehabilitácia infraštruktúry vzdelávania a zdravotníctva v postbellom Iraku,
-
J&T liečba HIV pozitívnych detí v Kambodži,
-
UNHCR 221 Prevencia a screening parazitárnych a mykobakteriálnych a vírusových ochorení migrantov atď.
102 schodov nádeje - Misijné a vedecké projekty VŠZaSP sv. Alžbety
Fotogaléria
Zahraničné mobility
Tropic Team VŠZaSP sv. Alžbety, n. o. si v dňoch 19. až 22. júla 2012 pripomenul desiate výročie
Oslava ľudskosti, súcitu, obetavosti a vzájomnej pomoci
V piatok, 19. októbra 2012, sa za prítomnosti vzácnych hostí, podpredsedníčky Národnej rady SR Eriky Jurinovej, poslancov parlamentu prof. MUDr. Evy Horváthovej, PhD., Branislava Škripeka, ako aj pozvaných hostí prof. Dan Westa, MDr. Z USA, prof. Michael M. Costelloa, MDr., MA z USA, prof. Stephen Szydlowwskeho, MHA z Poľska, prof. Seminega, MDr., prof. Selvaraja MDr., z Kuala Lumpur, Malajzia, PhD., Dr. h. c. prof. Ing. Karola Poláka, DrSc. prof. Quinna, MDr. a prof. Stanislaw Dawidziuka, Dr. rektora honorovy Wyžszej školy menedžerskej vo Varšave, začali oslavy v Aule Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave. Slávnosti sa zúčastnili aj členovi kolégia sv. Alžbety Ing. Stanislav Chovanec, PhD., primátor Skalice, doc. PaeDr. Jozef Božík, PhD., primátor mesta Partizánske a slávnostným nástupom prorektorov vysokej školy a privítaním všetkých prítomných hostí, členov tropicteamu, ako aj pracovníkov školy, sa slova ujal jej rektor Dr. h. c. prof. MUDr. Vladimír Krčméry, DrSc. V pamäti zalistoval do desaťročnej histórie a pripomenul, že práve 21. októbra bola nezisková organizácia tropictímu zaregistrovaná. Podčiarkol fakt spoločnej práce, úsilia veľkého množstva ľudí, ktorí sa podieľali na prvých projektoch pomoci hladujúcim, chorým a umierajúcim, z ktorých bolo najviac práve v detskej populácii. V tropických podmienkach, často krát v oblastiach zápasiacich kmeňovými vojnami, ale už s modernými zbraňami, strávili členovia kus svojho života, vystavujúc sa rovnakému nebezpečenstvu v podobe chorôb, či iných prírodných hrozieb, aké hrozilo aj domácemu obyvateľstvu.
Vrúcne sa poďakoval všetkým, ktorí ďaleko od nich, neprekročiac ani jednu hranicu, pracovali na zabezpečovaní ich logistiky. Poďakoval sa za to, že na realizáciu veľmi zodpovedných a náročných úloh škola nemusela navyše prijať ani jednu novú pracovnú silu, ale všetky tieto úlohy úplne samozrejme prevzali jej interní zamestnanci, ako prácu navyše. „V jednotlivých krajinách troch kontinentov v Afrike, v Ázii a v Amerike sa vystriedalo 150 lekárov a v súčasnosti máme vonku 67 ľudí, a najvzdialenejší od nás je tím pracujúci 12 500 kilometrov vzdialenom Lesothe. Avšak, všetci tu na nich myslíme, cítime, ako keby tu s nami dnes spoločne sedeli a ďakujeme im. Myslíme aj na všetkých tých, ktorí za nás zabojovali, alebo sa modlili, tých, ktorí nás nielen morálne, ale aj materiálne podporovali a podporujú“: povedal na záver svojho prejavu rektor vysokej školy Vladimír Krčméry.
Informoval prítomných, že svoju účasť musel z vážnych pracovných podmienok odvolať predseda Národnej rady SR Pavol Paška, ktorý oslávencom zaslal svoj osobný list, s obsahom ktorého prítomných rektor s potešením informoval:
Z príhovoru Pavla Pašku, predsedu NR SR - 10. výročie Tropic Teamu, VŠ sv. Alžbeta
„Dovoľte, aby som sa srdečne poďakoval za pozvanie na slávnostné podujatie Vysokej školy Sv. Alžbety pri príležitosti 10. výročia založenia Tropic Teamu. ....Ako opätovne zdôrazňujem, o to vzácnejšie sú humanitárne aktivity, medzi ktoré patria aj tie, ktoré má vo svojej náplni Tropic Team. Želám mu aj do budúcnosti veľa úspechov, rovnako ako želám Vysokej škole Sv. Alžbety, aby aj naďalej participovala na pomoci tým najzraniteľnejším a ukazovala, že bez solidarity a medziľudskej pomoci nikdy nenaplníme základné atribúty našej humanity“.
Podpredsedníčka NR SR Erika Jurinová na úvod svojho prejavu vyslovila poďakovanie za to, že aj ona môže byť súčasťou týchto osláv. Osláv, ktorými sa nemôže, aspoň na Slovensku istotne nie, pochváliť žiadna iná škola. „Som preto úprimne rada, že existuje u nás vysoká škola, ktorá svojich študentov, ako aj absolventov posiela do života, posiela pracovať do všetkých kútov sveta. V dnešnej dobe je to až neuveriteľné. Aj preto sa budeme všetci snažiť o to, aby ste mohli svoje humanitárne, zdravotnícke a misijné projekty aj naďalej úspešne zveľaďovať. A ďakujem, že ste“, ukončila svoj krátky, ale výstižný prejav podpredsedníčka slovenského parlamentu.
Po udelení zlatých a bronzových medailí Tropic Teamu jednotlivým koordinátorom, ako aj zúčastneným vzácnym zahraničným hosťom sa prítomnému auditóriu prihovoril profesor MUDr. Juraj Benca, PhD. (bol tiež medzi vyznamenanými, ktorí boli ocenení Zlatou medailou Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety), ako jeden zo zakladateľov Tropic Teamu, ako skúsený lekár - chirurg, ktorý svojim nesmiernym ľudským a odborným nasadením zachránil životy stovkám ľudí, ktorí by dnes, s najväčšou pravdepodobnosťou, už nežili. Okrem iného prítomným tiež povedal: „Aj napriek ťažkým podmienkam, cítil som sa na každej misii veľmi komfortne, lebo všetkým členom tieto projekty viac alebo menej menili ich životy (v Afrike sa zoznámil so svojou súčasnou manželkou Mgr. Art Martinou Utešenou, PhD., pozn. red.). Pôsobíme v 25 krajinách sveta, máme rozbehnutých 67 projektov, ošetrili sme viac ako 50 tisíc pacientov, v sirotincoch sme prichýlili 350 detí, ktorých osud by nemal nádej na dlhšie prežitie. Ale to všetko vďaka najmä tým, ktorí sa istotne museli viac snažiť tu, doma, ako my v tropických a subtropických pásmach. Veď ani najlepší hokejový tím, keby nemal okolo seba schopný a kvalitný personál, napríklad človeka, ktorý sedí v „rolbe“ a upravuje ľad, by nemohol mať žiadne veľké úspechy. A za tieto môžeme práve im, tu doma. Niekedy sa museli naozaj „zapotiť“ viac, ako my tam..., za čo im patrí naše veľké poďakovanie“.
Prof. Stanislaw Dawidziuka, Dr. rektor honorovy Wyžszej školy menedžerskej vo Vašave sa poďakoval za pozvanie na takýto významný sviatok, na nevšednú, výnimočnú oslavu. Podčiarkol a ocenil obrovské úsilie vedenia vysokej školy svätej Alžbety, ako aj jej zamestnancov, vyzdvihol príklad ľudskosti, humanity a obetavosti, ktorý je o to nasledovania hodný, lebo za relatívne takú krátku dobu siaha až do štyroch kontinentov sveta. Poprial členom tropictímu veľa zdravia a úspechov.
Aby sa slávnostné auditórium na vlastné oči presvedčilo o jeho slovách pomoci a práce pre ľudí žijúcich v extrémnej biede, v extrémne zlých životných podmienkach, jednotliví členovia tímov v krátkosti predstavili svoje projekty:
Udelenie titulu hosťujúci profesor:
1. Profesor Seminega, rektor univerzity v Kigali - Rwanda
2. Profesor Dr. Selvaray Y Subramaniam, MD, rektor univerzity z Kuala Lumpur – Malajzia
3. Profesor Dr. Michael M. Costello, MA, Univerzita Sranton, USA
4. Profesor Peter Marks, Univerzita GB
5. Prof. Dr. Daniel West, PhD., Univerzita Sranton, USA
Udelenie medailí Tropic Teamu:
1. Prof. MUDr. Peter Benca, PhD., Zlatá medaila VŠZaSP sv. Alžbety
2. Dr. h. c. prof. Ing. Karol Polák, DrSc., Zlatá medaila VŠZaSP sv. Alžbety
3. Prof. Quin, Zlatá medaila VŠZaSP sv. Alžbety
4. Prof. Stanislaw Dawidziuka, Dr. rektor honorovy Wyžszej školy menedžerskej vo Varšave, Poľsko, Zlatá medaila VŠZaSP sv.Alžbety
5. M. Bartovjak, Bronzová medaila VŠZaSP sv. Alžbety
6. A. Peciar, Bronzová medaila VŠZaSP sv. Alžbety
7. M. Jančovič, Bronzová medaila VŠZaSP sv. Alžbety
8. M. Bencová – Utešená, Bronzová medaila VŠZaSP sv. Alžbety
9. L. Rabarová, Bronzová medaila VŠZaSP sv. Alžbety
10. A. Mamová, Bronzová medaila VŠZaSP sv. Alžbety
11. J. Kohutiar, Bronzová medaila VŠZaSP sv. Alžbety
12 L. Pašková, Bronzová medaila VŠZaSP sv. Alžbety
13 K. Zollerová, Bronzová medaila VŠZaSP sv. Alžbety
14. P. Blaškovič, Bronzová medaila VŠZaSP sv. Alžbety
15. M. Černáková, Bronzová medaila VŠZaSP sv. Alžbety
Tropic Team v číslach a aktivitách
Tím lekárov a sociálnych pracovníkov Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety (Tropic team) zaznamenáva svoje rekordy v počte zachránených ľudských životov v najchudobnejších krajinách sveta. V dôsledku humanitárnych katastrof a vojenských konfliktov (hladomor v Keni na hranici so Somálskom, zemetrasenie a následný výskyt cholery na Haiti, nepokoje v Južnom Sudáne) sa počet pacientov ošetrených a liečených lekármi Vysokej školy zvýšil na 50 000 ročne. Členovia Tropic teamu okrem toho vykonajú ročne 5 500 chirurgických zákrokov a realizujú celodennú starostlivosť o 342 sirôt v 5 krajinách. To všetko zabezpečuje sotva 50 členov tropického tímu ročne. Tropic team Vysokej školy v súčasnosti priamo na mieste alebo nepriamo participuje na 72 rozvojových projektoch v 25 krajinách sveta na piatich kontinentoch. Sú to krajiny: Keňa, Sudán, Rwanda, Burundi, Uganda, Etiópia, Kongo, Lesotho, Kambodža, Vietnam, Palau, Kirgistan, Kazachstan, India, Libanon, Haiti, Bolívia, Honduras, Čad, Ukrajina, Rumunsko, Arménsko, Srbsko, Nigéria, Zambia.
„Pán Boh nás na tejto zemi nenajal, ako údržbárov, ale aby sme jeho dary rozvíjali a rozmnožovali,“ vyjadril sa rektor Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce Svätej Alžbety, profesor MUDr. Vladimír Krčméry, DrSc. Členovia tropického tímu sa aktívne zúčastňujú misijných a vedeckých projektov vysokej školy, ktoré realizujú v 25 krajinách sveta. V súčasnosti sú to nasledovné projekty: 5 resocializačných zariadení pre deti ulice , 7 detských domovov s poskytovanou
liečbou HIV, 6 detských domovov, 15 kliník, nemocníc a iných zdravotníckych zariadení , 5 antimalnutričných centier, 7 vysokoškolských programov v zahraničí, 4 základné školy, 3 azylové centrá,1 HIV diagnostické centrum, 1 humanitárny projekt a 18 projektov iného typu. Vysoká škola a jej Tropic team dnes oslavujú desiate výročie vzniku. Do dnešného dňa sa misií zúčastnilo 318 ľudí, najmä z radov študentov, pracovníkov a doktorandov vysokej školy.
Vznikli ako nezisková organizácia registráciou na Krajskom úrade v Bratislave dňa 21. 10. 2002 pod názvom Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce Sv. Alžbety, n. o. Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave, n. o. je členom Európskej asociácie univerzít (EUA Brusel) od roku 2011 a signatárom Veľkej charty bolonskej univerzity (Magna Charta) 2007. Uskutočňuje 92 študijných programov, z ktorých 3 sa v stredoeurópskom regióne študujú iba na VŠZaSP sv. Alžbety: Misijná a charitatívna práca, (Mgr.) Administrácia a manažment v zdravotníctve, (Mgr.), Tropické verejné zdravotníctvo. (PhD.), Vysoká škola má druhý najvyšší podiel zahraničných študentov v rámci SR, študuje na nej 2 345 študentov z 18 krajín.
Zo 6 olympijských medailí na Olympijských hrách a na Paraolympiáde v Londýne 2012 získali absolventi vysokej školy 2 zlaté a 2 strieborné medaily. VŠZaSP sv. Alžbety, n. o. a jej Tropicteam získal od roku 2003 spolu 3 krát ocenenie Ministerstva školstva SR za vedu a techniku – 2 krát získali jeho pracoviská ocenenia „Vedecký tím roku“ (2005 – 2010) a 1 krát získal vedúci katedry a prorektor VŠZaSP sv. Alžbety, prof. MUDr. Štefan Galbavý, DrSc. ocenenie Vedec roka.
ENGLISH VERSION
Information on Tropicteam projects as of 1 January 2022
1. Staus Quo - quantitative data Tropicteam (hereinafter TT) has a total of 51 projects in 28 countries as of 31 December 2021:
Asia - 12: Cambodia (2), Vietnam, Malaysia, Myanmar, India, Armenia, Lebanon, Syria, Iraq, Kyrgyzstan, Kazakhstan, Afghanistan
Europe - 8: Ukraine, Croatia, Romania, Serbia, Bosnia and Herzegovina, Albania, Greece, Karabakh
Africa - 7: Kenya (10), Uganda (2), Burundi (2), Rwanda (2), Lesotho, Sierra Leone, South Sudan
Central America - Caribbean - Haiti,
with a total of 22 Slovak and 48 foreign staff, with a budget of €1.42 million in 2021
2.
Diocesan Charities, SAMRS - Ministry of Foreign and European Affairs of the Slovak Republic, Two-Coloured World Foundation, J&T Foundation(Prague), Eco Mondi (Prague), Hus Theological Institute (Prague), Institute of Humanities (Prague), Institute of Humanities (Prague), Institute of Humanities (Prague), Institute of Humanities (Prague), Institute of Humanities (Prague), Institute of Humanities (Prague), Institute of Humanities (Prague), Institute of Humanities (Prague). Luther (Serbia), Sisters of Mercy (Kenya), Hope for Sick and Poor DK (Kenya), Goodness of St. Elizabeth (Slovakia), Oasis of Peace, Good Shepherd (Slovakia), Religious School Sisters of St. Francis, OFM Sisters, Salesians of Don Bosco and FAM, Missionaries of St. Vincent de Paul, Congregation of Bl. Zdenka Schelling and 14 other religious, humanitarian and charitable organizations.
3. Student and Teacher Mobility In
addition to humanitarian projects, internships of athletes (Uganda, Kenya, Cambodia), mobility of public health and missionary and charity work students, and also tropical public health and social work students (annex list of foreign mobilities https://www.vssvalzbety.sk/userfiles/o-nas/ZAHRANICNEMOBILITY.pdf )
are carried out at Tropicteam's
foreign sites - 10 to 20 doctoral students each year.
4. Research projects
-
02-21 Incidence of sickle cell anemia in rural Uganda,
-
SR-01.15-12 Prevention of social pathology among street children in Nairobi,
-
SAMRS 14-21-22 Maternal and child care and malnutrition prevention in South Sudan,
-
SAMRS 18-21-24 Rehabilitation of war-torn areas of Syria and Iraq,
-
UN 21-12-22 Treatment and screening of non-infectious cardiovascular and metabolic diseases in migrants in Lebanon,
-
KYTR-18-24 Screening for HIV, TB and HBV and HCV in migrants,
-
SAMRS 189-24 Tier 2 Education Support in Urgent Afghanistan, Knights Columbus 12-20-24 Rehabilitation of Education and Health Infrastructure in Postbellum Iraq,
-
J&T treating HIV positive children in Cambodia,
-
UNHCR 221 Prevention and screening of parasitic and mycobacterial and viral diseases in migrants, etc.
Photo Gallery
International mobility
Tropic Team of the SEU celebrated its tenth anniversary from 19th to 22nd July 2012
A celebration of humanity, compassion, sacrifice and mutual aid
On Friday, October 19, 2012, in the presence of distinguished guests, the Deputy Speaker of the National Council of the Slovak Republic Erika Jurina, members of the Parliament prof. MUDr. Eva Horváthová, PhD., Branislav Škripek, as well as invited guests prof. Dan West, M.D. from the USA, prof. Michael M. Costelloa, MDr., MA from USA, prof. Stephen Szydlowwski, MHA from Poland, prof. Seminega, MDr., prof. Selvaraj, MDr., from Kuala Lumpur, Malaysia, Dr. h. c. prof. Ing. Karol Polák, DrSc. Prof. Quinn, MDr. and prof. Stanislaw Dawidziuk, Ph.D., Rector Emeritus of the Higher School of Management in Warsaw, started the celebrations in the Aula of the St. Elizabeth University of Health and Social Work. The celebration was also attended by members of the University of St. Elizabeth Ing. Stanislav Chovanec, PhD., Mayor of Skalice, Assoc. PaeDr. Jozef Božík, PhD., mayor of Partizánske and the solemn entrance of the vice-rectors of the University and welcoming all the guests present, members of the tropicteam, as well as the staff of the school, the word was taken by its rector Dr. h. c. prof. MUDr. Vladimír Krčméry, DrSc. He flipped through the ten-year history in his memory and recalled that it was on 21 October that the non-profit organization tropicteam was registered. He underlined the fact of joint work, the efforts of a large number of people who participated in the first projects to help the hungry, the sick and the dying, most of whom were in the children's population. In tropical conditions, often in areas struggling with tribal wars but already with modern weapons, members spent a chunk of their lives exposing themselves to the same dangers in the form of disease or other natural hazards that threatened the indigenous population.
He thanked warmly all those who worked far away from them, without crossing a single border, to ensure their logistics. He thanked the school for not having to recruit a single extra member of staff to carry out the very responsible and demanding tasks, but all these tasks were quite naturally taken on by their internal staff as extra work. "We have rotated 150 doctors in countries across three continents in Africa, Asia and the Americas, and we currently have 67 people out there, and the furthest away from us is the team working 12 500 kilometres away in Lesotho. However, all of us here think of them, feel as if they are sitting here with us today, and we thank them. We also think of all those who fought for us or prayed for us, those who not only morally, but also materially supported and support us": said the Rector of the University, Vladimír Krčméry, at the end of his speech.
He informed the attendees that the President of the National Council of the Slovak Republic Pavol Paška had to cancel his participation due to serious working conditions, who sent his personal letter to the celebrants, the content of which the Rector was pleased to inform the attendees:
From the speech by Pavel Pasko, President of the National Assembly of the Slovak Republic - 10th anniversary of Tropic Team, St. Elizabeth University
"Allow me to express my sincere thanks for inviting me to the St. Elizabeth's University 10th Anniversary Celebration of the Tropic Team. ....As I reiterate, the humanitarian activities, which include those of the Tropic Team, are all the more precious. I wish it every success in the future, just as I wish the University of St. Elizabeth to continue to participate in helping the most vulnerable and to show that without solidarity and interpersonal help, we will never fulfil the basic attributes of our humanity."
At the beginning of her speech, the Vice-Chairwoman of the National Assembly of the Slovak Republic Erika Jurinová expressed her gratitude for the fact that she could be part of these celebrations. A celebration that no other school, at least in Slovakia, can boast of. "I am therefore sincerely glad that there is a university in our country that sends its students as well as graduates into life, sends them to work in all corners of the world. In this day and age, it's almost unbelievable. That is why we will all strive to ensure that you can continue to successfully enhance your humanitarian, medical and missionary projects. And thank you for being there," the Deputy Speaker of the Slovak Parliament concluded her short but succinct speech.
After the awarding of gold and bronze Tropic Team medals to the individual coordinators as well as to the participating distinguished foreign guests, Professor MUDr. Juraj Benca, PhD. (he was also among the honorees who were awarded the Gold Medal of the University of Health and Social Work St. Elizabeth), as one of the founders of Tropic Team, as an experienced physician - surgeon, who with his immense human and professional commitment saved the lives of hundreds of people who would most likely not be alive today. Among other things, he also told those present: "In spite of the difficult conditions, I felt very comfortable on each mission, because all the members of these projects more or less changed their lives (in Africa he met his current wife Mgr. Art Martina Utesena, PhD, ed.). We operate in 25 countries, we have 67 projects running, we have treated more than 50,000 patients, we have sheltered 350 children in orphanages whose fate would have no hope of surviving much longer. But all this is mainly thanks to those who surely had to make more effort here at home than we do in the tropics and subtropics. After all, even the best hockey team, if it didn't have capable and quality personnel around it, such as the man who sits in the "roll" and grooms the ice, could not have had any great successes. And for these we can just blame them, here at home. Sometimes they really had to "sweat" more than we did over there..., for which we owe them a big thank you".
Prof. Stanislaw Dawidziuka, Dr. Rector Emeritus of the Higher School of Management in Vasawa thanked for the invitation to such an important holiday, to an unusual, exceptional celebration. He underlined and appreciated the tremendous efforts of the management of St. Elizabeth's University, as well as its staff, and highlighted the example of humanity, humanity and self-sacrifice, which is all the more worthy of emulation, as it reaches to four continents of the world in such a relatively short time. He wished the members of the Tropic Team good health and success.
In order to convince the audience of his words of help and work for people living in extreme poverty, in extremely poor living conditions, the individual members of the teams briefly presented their projects:
Award of the title of visiting professor:
1. Professor Seminega, Rector of the University of Kigali - Rwanda
2. Professor Dr. Selvaray Y Subramaniam, MD, Chancellor of the University of Kuala Lumpur - Malaysia
3. Professor Dr. Michael M. Costello, MA, Sranton University, USA
4. Professor Peter Marks, University of GB
5. Prof. Dr. Daniel West, PhD., Sranton University, USA
Tropic Team medals:
1. Prof. MUDr. Peter Benca, PhD., Gold Medal of St. Elizabeth University of Health and Social Work
2. Dr. h. c. prof. Ing. Karol Polák, DrSc., Gold Medal of the University of St. Elizabeth
3. Prof. Quin, Gold Medal of the St. Elizabeth University of Health and Social Work
4. Prof. Stanislaw Dawidziuka, Dr. Honorary Rector of the Higher School of Management in Warsaw, Poland, Gold Medal of the St. Elizabeth School of Management
5. M. Bartovjak, Bronze Medal of St. Elizabeth University of Health and Social Work
6. A. Peciar, Bronze Medal of the St. Elizabeth University of Health and Social Work
7. M. Jančovič, Bronze Medal of St. Elizabeth University of Health and Social Work
8. M. Bencová - Comforted, Bronze Medal of St. Elizabeth University of Health and Social Work
9. L. Rabarová, Bronze Medal of St. Elizabeth University of Health and Social Work
10. A. Mamová, Bronze Medal of St. Elizabeth University of Health and Social Work
11. J. Kohutiar, Bronze Medal of St. Elizabeth University of Health and Social Work
12 L. Pašková, Bronze Medal of St. Elizabeth University of Health and Social Work
13 K. Zollerová, Bronze Medal of St. Elizabeth University of Health and Social Work
14. P. Blaškovič, Bronze Medal of St. Elizabeth University of Health and Social Work
15. M. Černáková, Bronze Medal of St. Elizabeth University of Health and Social Work
Tropic Team in numbers and activities
A team of doctors and social workers from the St. Elizabeth's University of Health and Social Work (Tropic team) is setting records for the number of lives saved in the world's poorest countries. As a result of humanitarian disasters and military conflicts (famine in Kenya on the border with Somalia, the earthquake and subsequent cholera outbreak in Haiti, the unrest in South Sudan), the number of patients treated and cured by the University's doctors has risen to 50,000 a year. In addition, members of the Tropic team perform 5 500 surgical procedures per year and carry out day care for 342 orphans in 5 countries. All this is provided by barely 50 Tropic Team members per year. The University's Tropic Team is currently involved directly on-site or indirectly in 72 development projects in 25 countries on five continents. These countries are Kenya, Sudan, Rwanda, Burundi, Uganda, Ethiopia, Congo, Lesotho, Cambodia, Vietnam, Palau, Kyrgyzstan, Kazakhstan, India, Lebanon, Haiti, Bolivia, Honduras, Chad, Ukraine, Romania, Armenia, Serbia, Nigeria, Zambia.
"The Lord God did not put us on this earth as maintenance workers, but to develop and multiply His gifts," said the rector of the St. Elizabeth University of Health and Social Work, Professor MUDr. Vladimír Krčméry, DrSc. The members of the tropical team are actively involved in the missionary and scientific projects of the University, which they carry out in 25 countries of the world. At present, these projects are as follows: 5 resocialization facilities for street children , 7 orphanages with provided
HIV treatment, 6 orphanages, 15 clinics, hospitals and other health facilities, 5 anti-malnutrition centres, 7 university programmes abroad, 4 primary schools, 3 shelters, 1 HIV diagnostic centre, 1 humanitarian project and 18 other projects. The University and its Tropic team are celebrating their tenth anniversary today. To date, 318 people have participated in the missions, mostly from the University's students, staff and postgraduates.
It was established as a non-profit organization by registration at the Regional Office in Bratislava on 21 October 2002 under the name of the University of Health and Social Work of St. Elizabeth, n. o. The University of Health and Social Work of St. Elizabeth in Bratislava, n. o. is a member of the European University Association (EUA Brussels) since 2011 and a signatory of the Magna Carta of the University of Bologna (Magna Carta) 2007. It runs 92 study programmes, 3 of which are only studied in the Central European region at St. Elizabeth's University of Applied Sciences: Missionary and Charity Work, (MSc.) Administration and Management in Healthcare, (MSc.), Tropical Public Health. (PhD.), The University has the second highest proportion of international students in the Slovak Republic, with 2,345 students from 18 countries studying there.
Out of 6 Olympic medals at the Olympic Games and Paralympics in London 2012, the graduates of the University won 2 gold and 2 silver medals. Since 2003, SEU St. Elizabeth's University, n. o. and its Tropicteam have been awarded a total of 3 times by the Ministry of Education for Science and Technology - 2 times its departments were awarded the "Science Team of the Year" (2005 - 2010) and 1 time the Head of Department and Vice-Rector of the SEU , prof. MUDr. Štefan Galbavý, DrSc. Scientist of the Year award.