Etiópia
 Domov  Projekty
 Humanitárne projekty
 Projekty
 Etiópia
Vírusom HIV je nakazených viac ako 200 tisíc detí
Najčastejšou príčinou zdravotných problémov v Etiópii je izolácia veľkého množstva populácie od modernej medicíny. Veľký analfabetizmus tiež spôsobuje, že sa k obyvateľom nedostanú moderné medicínske praktiky. Navyše väčšina zdravotníckych centier v krajine je orientovaná len na liečebnú, nie preventívnu stránku. Takmer tri milióny obyvateľov Etiópie sú nakazení vírusom HIV. Závažné vírusové ochorenia a HIV/AIDS tvoria asi tretinu hospitalizácii.
Počet moderných zdravotníckych zariadení sa od roku 1970 zvyšovall veľmi pomaly a to zvlášť na vidieku. Osemdesiat percent obyvateľov nemalo prístup k prostriedkom, ktoré by zlepšili ich zdravotné podmienky. 56 % nemocničných lôžok bolo lokalizovaných v Addis Ababa, Asmera, Dire Dawa, a Harer. Výsledkom toto sa vidiecka popoulácia spoliehala na tradičnú ľudovú medicínu. Podľa štatistík v polovici deväťdesiatych rokov pracovalo v krajine 546 lekárov určených pre populáciu 42 miliónov ľudí, na jedného lekára teda pripadalo 77 000 pacientov. Len menej ako 40 % populácie sa dostalo k modernej zdravotnej starostlivosti.
Hlavným zdravotným problémom Etiópie sú prenosné choroby spôsobené úbohými zdravotnými podmienkami a nedostatkom vyškoleného zdravotného personálu a zdravotníckych prístrojov. Hlavnou príčinou úmrtí ľudí v nemocniciach sú infekčné ochorenia čriev a žalúdka, tuberkulóza, zápaľ pľúc, podvýživa a anémia, ochorenia pečene ako napríklad hepatitída, tetanus, malária, AIDS. Deti do päť rokov sú najviac postihované infekciami horných dýchacích ciest, hnačkami, očnými infekciami, kožnými infekciami a podvýživou.
V mestečku Kibre Mengist, 450 km na juh od Addis Ababa, Misionárky lásky zriadili Nemocnicu bl. Matky Terezy, kde v spolupráci s týmto rádom od januára 2007 VŠZaSP sv. Alžbety vysiela vždy na dobu troch mesiacov posádku, ktorú tvoria poväčšine lekár, zdravotná sestra a sociálny pracovník. Taktiež sme otvorili v roku 2008 Antimalnutričný program pre podvyživené deti.
|