Vznik projektuNemocnica bl. Matky Terezy a Antimalnutričný projekt, Kibre Mengist, Etiópia
Deti prichádzajú s matkami častokrát neskoro a ani nie tak z dôvodu podvýživy, ale z dôvodu k nej pridružených ochorení, napr. respiračnými ochoreniami, kožnými alebo parazitárnymi ochoreniami. Podvýživu delíme na kwashiorkor a marazmus. V Etiópii prevažuje vo veľkej miere kwashiorkor. Po príchode matky s dieťaťom do našej ambulancie je dieťa detailne vyšetrené lekárom alebo zdravotníkom, poväčšine je potrebné hneď nasadiť antibiotickú liečbu a pravidelnú výživu. Treba dávať pozor aká liečba sa stanoví nakoľko kombinácia terapeutického mlieka s antibiotikami niekedy spôsobuje nevoľnosť a vracanie. Mlieko pre podvýživené deti dostávajú sestry od Unicefu alebo od vlády. Začína sa formulou F 75 , ak má dieťa edémy a potom sa pokračuje F 100, keď opuchy po pár dňoch zmiznú. Klasické sušené mlieko kupujeme my (posádka, kt. tam práve pôsobí) a to buď v supermarkete alebo v lekárni. Pod slovom supermarket si samozrejme nemôžeme predstaviť napr. Tesco, ale je to malý obchodík s všakovakým tovarom. Dôležité je na začiatku kŕmenie dieťaťa každé tri hodiny a kontrola, či naozaj konzumuje mlieko. Ak nie, je potrebné zaviesť nazogastrickú sondu a naučiť aj matku ako ho pomocou striekačky nakŕmiť. Niekedy lepšie prijímajú deti stravu, keď ich kŕmi matka, o čo sa aj my snažíme aby aj hlavne ona bola zapojená do procesu liečby. Najviac podvýživených detí je vo veku od 2 do 5 rokov, nakoľko vtedy ich matka odstaví od kojenia, pretože má už ďalšie dieťa. Je veľmi dôležité organizovať pre matky prednášky o dôležitosti stravy na rast a zdravý vývin ich detí, aké dôležité je aby deti konzumovali mäso, vajcia , mlieko, zeleninu. Je to však veľmi zložité nakoľko ide o matky a rodiny, ktoré sú veľmi chudobné. Veľa z nich však chová domáce zvieratá a ani nevedia, ako by mali všetko správne zužitkovať a takisto aby všetko nepredávali, ale dali aj svojim deťom. Takisto sa ich snažíme učiť správnej hygiene, ktorou by mohli predchádzať mnohým kožným, parazitárnym a infekčným ochoreniam.Rozdávame im mydlá a ukazujeme im ako správne kúpať svoje dieťa. V tejto krajine tak ako aj v mnohých afrických krajinách, sa treba obrniť dávkou trpezlivosti, nakoľko ľudia sú veľmi často nevzdelaní a je im potrebné všetko vysvetľovať niekoľkokrát, kým to pochopia a naučia sa to. Ale oni sa veľmi radi učia, sú dobrými poslucháčmi, sú veľmi srdeční a neskutočne vďační.
|
Postup zadávania prác je v smernici o EZP Aktuálne oznamy
Ústav bl. Anny Kolesárovej Rimavská Sobota, Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety, n. o., oznamuje, že dňa 27. januára 2023 so začiatkom od 11.00 hod. sa uskutoční zádušná sv. omša za nášho zosnulého pána emeritného rektora, zriaďovateľa VŠ ZaSP sv. Alžbety, n. o., Dr. h. c. prof. MUDr. Vladimíra Krčméryho, DrSc., mult. (viac info tu)
Upozornenie - korešpondenčná adresa od 1.12020:
VŠ zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety, n.o. P.O.BOX 104 81001 Bratislava Prosíme neuvádzať žiadnu ulicu, aby sme zabránili putovaniu zásielok po poštách Bratislavy. |