Vznik projektuNemocnica bl. Matky Terezy a Antimalnutričný projekt, Kibre Mengist, Etiópia
Deti prichádzajú s matkami častokrát neskoro a ani nie tak z dôvodu podvýživy, ale z dôvodu k nej pridružených ochorení, napr. respiračnými ochoreniami, kožnými alebo parazitárnymi ochoreniami. Podvýživu delíme na kwashiorkor a marazmus. V Etiópii prevažuje vo veľkej miere kwashiorkor. Po príchode matky s dieťaťom do našej ambulancie je dieťa detailne vyšetrené lekárom alebo zdravotníkom, poväčšine je potrebné hneď nasadiť antibiotickú liečbu a pravidelnú výživu. Treba dávať pozor aká liečba sa stanoví nakoľko kombinácia terapeutického mlieka s antibiotikami niekedy spôsobuje nevoľnosť a vracanie. Mlieko pre podvýživené deti dostávajú sestry od Unicefu alebo od vlády. Začína sa formulou F 75 , ak má dieťa edémy a potom sa pokračuje F 100, keď opuchy po pár dňoch zmiznú. Klasické sušené mlieko kupujeme my (posádka, kt. tam práve pôsobí) a to buď v supermarkete alebo v lekárni. Pod slovom supermarket si samozrejme nemôžeme predstaviť napr. Tesco, ale je to malý obchodík s všakovakým tovarom. Dôležité je na začiatku kŕmenie dieťaťa každé tri hodiny a kontrola, či naozaj konzumuje mlieko. Ak nie, je potrebné zaviesť nazogastrickú sondu a naučiť aj matku ako ho pomocou striekačky nakŕmiť. Niekedy lepšie prijímajú deti stravu, keď ich kŕmi matka, o čo sa aj my snažíme aby aj hlavne ona bola zapojená do procesu liečby. Najviac podvýživených detí je vo veku od 2 do 5 rokov, nakoľko vtedy ich matka odstaví od kojenia, pretože má už ďalšie dieťa. Je veľmi dôležité organizovať pre matky prednášky o dôležitosti stravy na rast a zdravý vývin ich detí, aké dôležité je aby deti konzumovali mäso, vajcia , mlieko, zeleninu. Je to však veľmi zložité nakoľko ide o matky a rodiny, ktoré sú veľmi chudobné. Veľa z nich však chová domáce zvieratá a ani nevedia, ako by mali všetko správne zužitkovať a takisto aby všetko nepredávali, ale dali aj svojim deťom. Takisto sa ich snažíme učiť správnej hygiene, ktorou by mohli predchádzať mnohým kožným, parazitárnym a infekčným ochoreniam.Rozdávame im mydlá a ukazujeme im ako správne kúpať svoje dieťa. V tejto krajine tak ako aj v mnohých afrických krajinách, sa treba obrniť dávkou trpezlivosti, nakoľko ľudia sú veľmi často nevzdelaní a je im potrebné všetko vysvetľovať niekoľkokrát, kým to pochopia a naučia sa to. Ale oni sa veľmi radi učia, sú dobrými poslucháčmi, sú veľmi srdeční a neskutočne vďační.
|
Postup zadávania prác je v smernici o EZP Aktuálne oznamyPozývame vás na medzinárodnú konferenciu SPOLUPRÁCA POMÁHAJÚCICH PROFESIÍ POĽSKO – ČESKO – SLOVENSKÉ ŠTÚDIE v Poľsku - Ksiezowka, Zakopane, ktorá sa bude konať 18. – 19. októbra 2024. (Viac info tu)
Pozývame vás na konferenciu s medzinárodnou účasťou s názvom „Sestra a pôrodná asistentka ako súčasť multidisciplinárneho tímu“ Termín konania: 14.11.2024 Miesto konania: SOŠ hotelových služieb a obchodu, Zdravotnícka 3, Nové Zámky (viac info tu)
Upozornenie - korešpondenčná adresa od 1.12020: VŠ zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety, n.o. P.O.BOX 104 81001 Bratislava
Prosíme neuvádzať žiadnu ulicu, aby sme zabránili putovaniu zásielok po poštách Bratislavy.
|