Južný Sudán - Gordim
Charakteristika:
Gordhim (Majak Akon) je misia v južnom Sudáne v oblasti nazývanej Bahr al Ghazal. Najbližšie mesto, ktoré môžete najsť na mape je Wau a Aweil (Uweyl). Prilieta sa do Malualkonu, odtiaľ sa pokračuje autom, Gordhim je vzdialený asi 8 km. Je to jedna z najsuchších a najteplejších oblastí. Dažďové obdobie je jedno, od mája do septembra, teploty sa pohybujú od 25 - 40 stupňov. V období sucha je bežne tých 44 stupňov v tieni, občas aj viac. Kritické sú mesiace marec a apríl. Gordhim leží v hyperendemickej malarickej oblasti, preto sa odporúča profylaxia Lariamom (mefloquin) po celý rok. Od januára tu nie sú žiadne komáre, takže ak má niekto závažné vedľajšie účinky z profylaxie, v tomto období sa Lariam dá vysadiť s podmienkou, že nebudete cestovať do okolia.
Misia spadá pod diecézu Rumbeku (DOR - Diocese of Rumbek), patrí k nej kostol, fara s tromi kňazmi z východnej Afriky, rehoľné sestry Sisters of Sacred Heart a nemocnica.
Práca:
Pracuje sa od 9.00 do 14.00 h. resp. dovtedy, kým sa nevyšetria všetci pacienti. Nemocnica má tzv. OPD (outpatient department), kde sa ambulantne vyšetrujú pacienti. V OPD sú dve ambulancie, jedna detská, druhá pre dospelých. Dospelých lieči lokálny zdravotný brat, deti lekár zo SK a zároveň poskytuje konzultácie pre všetky prípady, s ktorými si zdravotný brat nevie poradiť. V nemocničnom areáli sa nachádza aj tzv. dressing room, kde sa ošetrujú poranenia a abscesy. Hlavnou súčasťou zdravotníckeho projektu v Gordhime je TBC program, ktorý vedie zdravotná sestra z Ugandy. My poskytujeme konzultácie u nejasných prípadov, vedľajších účinkov liečby a pridružených chorôb. Ďalej tu beží program pre pacientov s leprou. Pre TBC aj lepróznych pacientov je tu aj lôžková časť, v prípade núdze sa sem dá hospitalizovať aj pacient z OPD (meningitídy, cerebrálne malárie...) Každý druhý týždeň máme 24 hod. pohotovosť, ktorú si striedame s administrátorkou OPD. Pohotovosť spočíva v tom, že vás príde denný, alebo nočný strážnik zavolať k prípadu. Ubytovanie je v compounde hneď vedľa nemocnice (čo je nevýhodou). Pacienta treba vyšetriť (strážnik zároveň prekladá), zapísať, treba vydať lieky, alebo zaviesť infúziu, hospitalizovať pacienta a chodiť ho sledovať. Po 14.00 h. v nemocnici nie je žiadny zdravotný brat, čiže na všetko ste sami. Bohužiaľ častokrát ani strážnika niet, takže pacienti vám prídu sami búchať na dvere, a ako je zvykom u Dinkom, nepríde jeden, ale tridsiati. V compounde nemáme strážnika, takže je dobré si rozmyslieť, či pôjdete s cudzími ľuďmi prezrieť pacienta. Najmä v noci je to dosť riskantné z hľadiska bezpečnosti.
Ubytovanie:
Ubytovanie je v plechovej chatke. V izbe sú dve postele, stôl, stolička a veľa podnájomníkov ako je rôzny hmyz, škorpióny, jašterice a sem tam nejaká myš. V compounde nie je osobitná miestnosť na potraviny, takže čo je vzácnejšie, to si skladujeme v izbe (vďaka tomu je tam veľa hmyzu), ostatné veci dávame do skladu na potraviny pre pacientov. V Gordhime sa dosť kradne a okradnúť cudzinca je skoro taká prestíž ako zabiť Araba, takže si treba veci zamykať. Čo si necháte vonku z izby, alebo v sklade pre pacientov, s tým sa pre istotu rozlúčte. Izbu si treba zamykať, zavrieť nestačí, už nám aj zo zavretej izby ukradli potraviny.
V compounde je sprcha a suchý záchod, ďalej spoločná jedáleň. Bývajú tu poväčšinou štyria ľudia z Ugandy a Kene. Dá sa s nimi vychádzať v pohode, problémom sú skôr dvaja Dinkovia, ktorí sú tu takisto ubytovaní, pretože pomáhajú na misii. Compound nie je strážený strážnikom, takže buďte pripravení, že denne sa tu otočí 30-50 Dinkov, ktorí sa sem prídu osprchovať, zobrať vodu do bandasiek, najesť sa z nášho jedla, ukradnúť to, čo nájdu vonku a 2 - 3 hodinky posedieť a odsledovať, čo robia bieli, prípadne od nich pýtať šaty, mydlo, jedlo atď.
Chcem upozorniť, že ľudia v tejto oblasti, po dlhoročnej vojne, sú dosť agresívni, radi vyhľadávajú konflikty, takže je lepšie si ich nevšímať. Keďže vzdelanie je na veľmi nízkej úrovni, chce to veľkú trpezlivosť v jednaní s nimi.
Večer tu býva dve hodiny elektrina, oplatí si vziať nabíjačku na baterky. Vtedy sa čerpá aj voda, väčšinou doobeda sa minie, takže je dobré mať po ruke bandasku (napr. od oleja) s napustenou vodou. Vodu na pitie máme z filtra alebo preváranú. Varia nám tu dve kuchárky vonku na ohni, väčšinou sa striedame s ostatnými, každý deň dáva jedlo niekto iný pre všetkých. Vzhľadom na mimoriadne hygienický postup, ktorý naše kuchárky uplatňujú, je dobré občas si variť sám a vyhnete sa kadejakým gastroenteritídam a iným nepríjemnostiam.
Komunikujeme satelitným telefónom, sms aj hovory sa dajú v pohode. Kredit sa dobíja kartou z Nairobi. V Malualkone je aj internet (wireless), ale je problém sa tam dostať, keďže nemocnica nemá vlastné auto.
Zíde sa vám tu kopec kníh, časopisov, spoločenenské hry, discman s CD, príp. notebook s DVD filmami. Na oblečenie sú vhodné vzdušné veci, na večer dlhé rukávy a nohavice. Repelenty tu veľmi nezaberali, alebo len krátkodobo. Zíde sa vám baterka a uzavretá obuv na noc, kôli hadom a škorpiónom.
Čo sa týka jedla, na syry, mlieko, kvalitné mäso, čerstvé ovocie a zeleninu môžete zabudnúť. Čo nie je zakonzervované, za jeden deň sa pokazí. Dobré je vziať si alkohol (tvrdý, víno dlho nevydrží), živočíšne uhlie a multivitamíny. Ostatné lieky sú v nemocnici.
Kultúrna poznámka:
Idete do oblasti, ktorá nikdy nebola civilizovaná. To, čo nás uráža a pohoršuje, je pre nich bežné a treba sa na to pripraviť. Blízke vzťahy s domorodcami neodporúčame, je dobré sa obrniť veľkou trpezlivosťou a láskavosťou. Tým, že misia je otvorená pre všetkých, veľmi rýchlo sa stanete súčasťou komunity, či chcete, alebo nie. Uvidíte ako myslia a žijú bežní ľudia tejto oblasti, zažijete veľmi zvláštne priateľstvá a iný pohľad na život. Prajeme príjemný pobyt.
Náležitosti pred misiou
Kritériá na zaradenie člena:
1. Aktívna znalosť angličtiny
2. Tropický kurz
Realizuje člen misie:
1. Životopis v angličtine
2. Overené notárom a preložené do angličtiny s razítkom:
a. Vysokoškolský diplom
b. Atestácie /ak existujú/
c. Členstvo, alebo registrácia v komore
3. 8 fotografií rozmeru na pas
4. Absolvovať očkovania
5. Profylaxia proti malárii
Náležitosti v bodoch 1, 2 a 3 stačí osobne priniesť do Kene ako podklady k povoleniu na vstup na územie južného Sudánu.
Nairobi: - na letisku zakupiť turistiské víza na 3 mesiace /50 USD, doklad o zaplatení treba doložiť k vyučtovaniu/
- pri vezení liekov, alebo balíkov a pri záujme miestnych úradov o tieto veci treba argumentovať tým, že ide o charitu a misionársku činnosť Sisters of Mercy, Mukuru Promotion Centre
Lokichokio /Kensko-sudánska hranica/. Pri opätovnom vstupe zo Sudánu do Kene je nutné:
1. zakúpiť kenské víza - tranzitné, ak pobyt v Keni nepresahuje 5-7 dní/20 USD/, treba
doložiť kópiu letenky.
- turistické /50 USD/,
- doklad o zaplatení treba doložiť k vyučtovaniu
2. preukazať sa očkovacím preukazom so žltou zimnicou
Profylaktické očkovanie
· Žltá zimnica: povinné očkovanie
· HBV: povinné očkovanie
· HAV: doporučené očkovanie
· Brušný týfus: doporučené očkovanie
· Polio: doporučené očkovanie
· Tetanus: doporučené očkovanie
§ Booster: vzhľadom na riziko nedostupnosti postexpozičného boostra sa doporučuje podanie preexpozičného boostra skôr, ako v 10 ročnom intervale, a to po 5 rokoch od poslednej dávky.
· Meningitída: doporučené očkovanie
· Besnota: povinné očkovanie vzhľadom na riziko nedostupnosti postexpozičnej profylaxie/liečby
· Cholera: doporučené očkovanie
· Kontrola MTX II: doporučené
· Malária: profylaxia je povinná