Keňa - Nairobi
Charakteristika: Nairobi je administratívne centrum projektov v Keni, Burundi, Ugande, Zambii a v Južnom Sudáne. Preto nairobskou misiou prejde pomerne veľa ľudí. Nairobi patrí medzi rizikové mestá, človek sa musí riadiť základnými bezpečnostnými pravidlami (ako napr. vyhýbať s niektorým častiam mesta, nepohybovať sa vonku po zotmení etc.).
Práca: Klinika (Mary Immaculate Clinic) sa nachádza v časti South B, neďaleko niekoľkých slumov, ktorých obyvatelia tvoria jej klientelu. Súčasne pracujú 2-3 lekári, spolu s kenským personálom (2-3 zdravotné sestry + pomocný zdravotnícky personál), na ktorý sú lekári pri svojej práci značne odkázaní, keďže obyvatelia slumov zväčša nie sú schopní komunikovať v angličtine . Pracovná doba: 9:00 – 16:00, pondelok – piatok. Klinika beží v spolupráci Trnavskej Univerzity a Mukuru Promotion Centre, čo je rozsiahlejší projekt pre slumy v South B (ktoré sa volajú Mukuru) vedený írskymi rehoľnými sestrami Sisters of Mercy. V rámci tohto projektu sú na viacerých miestach základné školy, sirotinec, projekty pre chlapcov z ulice, naša klinika, …
Ubytovanie: 10 min. autom, 30 min. peši od kliniky. Domček so 6 izbami o 1-2 lôžkach, spoločné kúpeľne, WC, kuchyňa, obývačka. Väčšinou i tečie voda a ide el. prúd (dodávka vody viazne v obdobiach sucha: január – marec, august – október). Malý dvorček. Strava je spoločná (samozrejme závisí na spoločnej dohode a individuálnych prianiach, väčšinou sa funguje na spoločnú kasičku, keď sa minú finančné zdroje, vyhlási sa zbierka). Atmosféra vskutku rodinná. Internet prístupný, momentálne bez časového obmedzenia, samozrejme podľa dohody s ostatnými (každý sa chce raz za čas dostať..)
Aktivity: Možností je nepreberne, Nairobi sa totiž nachádza v Central District, kde je hneď niekoľko dobre prístupných národných parkov, i tie vzdialenejšie sú relatívne dobre dostupné autom. Všetko však záleží na tom, ako sa obyvatelia domčeka medzi sebou dohodnú a ako veľmi je program nabitý (vybavovanie, príchod a odchod ľudí, návštevy). Limit vždy predstavuje doprava, cestovanie miestnou dopravou (matatu) je predsa len o čosi rizikovejšie ako cestovanie autom, pričom je nutné si naň rezervovať viac času. I vstup do väčšiny národných parkov je limitovaný na autá so štvornáhonom. V Nairobi sa dá ísť si zaplávať, behať, pri pivku posedieť, nájde sa i nejaká tá kultúra (kino, múzeum, koncerty, spoločenské udalosti…, napr. v novinách Nation v piatok je možné sa dočítať o podujatiach cez víkend..). Raz za čas je možné si nakúpiť v neďalekom supermarkete, výber je slušný, i keď bryndzu tu asi nedostanete. V Keni sa oplatí kupovať oblečenie (majú nepreberné množstvo second handu, dajú sa nájsť veľmi pekné kusy za lacný peniaz), učebnice, vychádzajú pomerne lacno. Na suveníry narazíte na každom rohu. Človek musí byť pripravený zaryto zjednávať o cene (pred nákupom je dobré sa spýtať skúsenejších obyvateľov domu na normálne ceny, lebo miestni predavači vždy nahodia na začiatok bez mihnutia oka aj desaťnásobné ceny).
Čo si vziať: Hodí sa spacák, pokiaľ plánujete Mt. Kenya alebo Kilimanjaro, tak i oblečenie do chladného počasia (svetre, bundu, rukavice, čapicu), na bežné nosenie dlhé nohavice + kraťasy (väčšinou znosíte dlhé nohavice, keďže v Nairobi vraj nie sú kraťasy príliš vhodné na ulicu a koniec koncov nie je taký problém vydržať v dlhých nohaviciach). Občas sa človek zapletie do spoločenskej udalosti, jeden spoločenský model sa zíde (treba rátať aj s prípadným spoločenským večerom na ambasáde a tak). Pokiaľ chcete pracovať v bielom, tak si radšej čosi vezmite (nevyžaduje sa špeciálny pracovný odev, ale pri práci s ľuďmi rôzneho druhu nie je vždy zaručené, že človek ostane čistý, preto je lepšie si niečo zobrať). Obuv na hory, plavky. Na bežné nosenie väčšinou sandále, príp. poltopánky/tenisky (počas obdobia dažďov radšej také, ktoré hneď nepremoknú).Užitočná je malá lekárska baterka. Keďže je v dome prúd, tak je možné zobrať i el. spotrebiče (zástrčky anglického typu, v dome sú meniče na náš typ, poprípade sa dajú dokúpiť). Šikovná je i čelovka – kvôli výletom (a pre prípady výpadku el.). Niečo na čítanie, niečo na pitie (podľa chuti – nič okrem vodky a ginu tu nedostať; zato víno je naporúdzi – treba myslieť dopredu a zásobiť sa na niekoľko mesiacov!), slovenská exotika (syry, čaje – bylinkové a ovocné tu nedostať, bryndza /vydrží cestu a dá sa hodiť do mrazáku, takisto syry, slanina, klobásy/, vanilkový cukor, prášok do pečiva, klobása, slanina – quantum libet). Sladkosti, ktoré máte radi. Každú chvíľu do Nairobi niekto z Bratislavy zamieri osobne (min. raz za dva-tri mesiace), takže je možné príp. chýbajúce veci poslať po Igim.
Pre hudobníkov: gitara tu je, iné nástroje musíte poriešiť individuálne. Zobrať hudobné CD nezaškodí (mp3 prehrávač je v jednom aute a na počítači, príp. ak si donesiete vlastný discman, repráky tu sú), je tu video, kazety sa dajú požičať, DVD prehrávanie na počítači, je tam aj napalovačka aj na DVD. V dome i na klinike je niekoľko učebníc: Manson: Tropical Medicine, Nelson: Paediatrics, Hulín: Pathophysiology :-), africké kožné lekárstvo, ak chcete chirurgiu, alebo internu tak si ju vezmite, či príp. kúpte priamo tu. Ako som písal, ceny sú pomerne priaznivé. Žiadne lieky špeciálne so sebou brať netreba (okrem tých, ktoré užívate). Zoberte všetky diéty, v Keni je dostatok príležitostí k ich minutiu. Osoží i platobná karta, ak by došli chechtáčiky. Pas, medzinárodný očkovací preukaz, samozrejme. Medzinárodný vodíčák, mobil + nabíjačka. Dobré je mať alebo priamo tu (v dome je malá kopírka) si skopírovať doklady (vodičák, pas..) a nosiť všade so sebou kópie, nie originály.
Kultúrna poznámka: nie je všetko zlato čo sa blyští a hlavne nie je priateľ každý Keňan kto sa tak tvári!! Inak povedané, iný kraj, iný mrav, čiže všetko je tu úplne inak a je naivné si predstavovať že sa tu dá nadviazať úprimné priateľstvá tak ako doma. Biela pokožka = zlaté šupinky, čiže každý biely je zdroj peňazí (neveria predstave že sú aj chudobní bieli ) aj keď to tak na začiatku nemusí vyzerať, drvivá väčšina kontaktov má tento podtón. Takisto je nekonečne zložité (ak sa to vôbec dá...) pochopiť ich spôsob zmýšľania, je to úplne iná kultúra, iné zmýšľanie. Všeobecne sa neoplatí dávať peniaze, nech ľudia akokoľvek biedne vyzerajú, robí ich to závislými na bielych a oni už sami o sebe majú tendenciu nič pre seba neurobiť, ale čakať kým im nikto niečo do úst nasype. Netreba za to nimi opovrhovať, alebo sa zhora na nich pozerať, treba si len byť vedomý týchto vecí a byť veľmi obozretný. Nie všetko čo na prvý pohľad vyzerá ako pomoc je naozaj pomocou.
Pravidlá v domčeku
1. Keďže my, bývajúci v tomto domčeku v Nairobi si stravu kupujeme zo svojich peňazí, je na Vás, či sa budete stravovať sami, alebo spolu s nami, (ako to robí väčšina ľudí). Priemerne sa na stravu skladáme 150,- Ksh na 1deň = večera + raňajky, môžte zaplatit v inej mene ( 3$, 2E, 70,- Sk ) J Tým pádom si môžete hocičo zobrať, čo v kuchyni nájdete. Klobásy, syry a iné slovenské potraviny sú importované zo Slovenska jednotlivými členmi posádky a slúžia na dlhodobú spotrebu, nekupujú sa v Nairobi, a preto tieto do spoločných zásob nepatria.
2. Bolo by milé, keby ste nenechali prípravu jedál a varenie len na nás, ale sa do toho zapojili J
3. Keďže nairobska posádka je dosť vyťažená pracovnými povinnosťami, nemá čas rozvážať ľudí po meste, pamiatkach, parkoch… Čiže, ak niekam chcete ísť, je na Vás, aby ste sa tam dopravili. Radi Vám poradíme J Pokiaľ sa s nami zúčastníte nejakého výletu, treba prispieť na benzín, keďže dopravu na voľnočasové aktivity si hradíme zo svojich peňazí.
4. Domček si upratujeme sami, a keďže sa tu strieda veľa ľudí z projektov, prosíme Vás, aby ste zanechali izbu, v takom stave v akom ste ju našli.
5. K dispozícii je Vám 24-hodinovy internet (na oboch počítačoch), ale treba brať ohľad na ostatných členov domčeka a na to, že stála posádka Nairobi ho používa aj k práci.
Náležitosti pred misiou
Kritéria na zaradenie:
1. Vodičský preukaz typ E
2. Medzinárodný vidičský preukaz
3. Aktívna znalosť angličtiny
4. Tropický kurz
Realizuje člen misie:
1. Životopis v angličtine
2. Overené notárom a preložené do angličtiny s razítkom:
1. Vysokoškolský diplom
2. Atestácie /ak existujú/
3.Členstvo v komore
3. 8 fotografií rozmeru na pas
4. Meno otca /nutné na prac. povolenie v Keni/
5. Absolvovať očkovania
6. Profylaxia proti malárii
Body 1, 2, 3 a 4 je nutné realizovať 3 mesiace pred odchodom na misiu.
Profylaktické očkovanie
Žltá zimnica: povinné očkovanie
-
Je nutné mať so sebou potvrdenie v očkovacom preukaze
-
Dávkovanie: 1 dávka s.c., ochrana na 10 rokov, najneskoršie podanie je 10 dní pred odchodom
-
Booster: každých 10 rokov
-
Nesmie sa podávať súčasne s inými živými vakcínami (p.o.polio, p.o. brušný týfus) a musí byť minimálne 3 týždňový odstup od vakcinácie proti cholere, MTX II sa može aplikovať buď v ten istý deň ako žltá zimnica, alebo až o 4-6 týždňov neskôr.
HBV: povinné očkovanie
- Primárne /Engerix B, aj kombinovaná s HAV Twinrix/: 3 dávky i.m. v 0-1-6 mesiac, ochrana viac ako 10 rokov -
- Booster: podľa hladiny protilátok anti-HBs, pri menej ako 10 mIU/mL u zdravotného pracovníka sa podáva 1 dávka i.m., inak bez boostra v preexpozičnej profylaxii- Nie sú známe interakcie s inými očkovacími látkami
HAV: doporučené očkovanie
- Primárne /Havrix/: 2 dávky i.m. v 0-6 mesiac, alebo ako Twinrix viď. vyššie, ochrana viac ako 10 rokov, najneskoršie podanie je 14 dní pred odchodom- Booster: -
-
Nie sú známe interakcie s inými očkovacími látkami
Brušný týfus: doporučené očkovanie
- Primárne: 1 dávka i.m. (vakcína Typhim Vi, Aventis), ochrana 3 roky (účinnosť od 50-77%), podanie minimálne 14 dní pred odchodom- Booster: každé 2 roky (podľa WHO každé 3 roky)
-
Nie sú známe interakcie s inými očkovacími látkami
Polio: doporučené očkovanie
- Booster: 1 dávka p.o., najmä u osôb po 40 veku života, ochrana viac ako 10 rokov
Tetanus: doporučené očkovanie
- Booster: 1 dávka i.m každých 10 rokov od poslednej dávky, je nutné si zistiť poslednú dávku!!!
-
-Nie sú známe interakcie s inými očkovacími látkami
Meningitída: doporučené očkovanie
- Primárne: 1 dávka s.c., ochrana 3 roky, podanie minimálne 14 dní pred odchodom - Booster: 1 dávka každých 3-5 rokov
-
Nie sú známe interakcie s inými očkovacími látkami
Besnota: doporučné očkovanie
- Primárne: 3 dávky i.m., v dňoch 0-7-28, ochrana 2 roky, podanie najneskôr 1 mesiac pred odchodom- Booster: podľa kontroly protilátok v 2 ročných intervaloch, podanie boostra pri hladine pod 0.5 IU/mL, ak nie možné vyšetriť hladinu protilátok je možný podať booster každé 2 roky.
-
Vakcinácia musí byť zahájená pred podávaním antimalarík (chloroqiun a meflochin môžu oslabiť tvorbu protilátok, najmä pri intradermálnom podaní)
-
Kontrola MTX II: doporučené
-
Malária: V Nairobi nie je povinná, profylaxia je doporučená len pri pobyte v endemických oblastiach
Keňa - Eldoret
Charakteristika:
Eldoret vyzerá ako malé mestečko, avšak je to piate najväčšie kenské mesto s populáciou 250 tisíc obyvateľov – pomerne pestré kmeňové zastúpenie. Nachádza sa v západnej časti Kene, 340 km od Nairobi, čo je pri súčasnej kvalite ciest 5-6 hodín autom alebo autobusom. Nadmorská výška je 2300 m.n.m., teda asi ako naše Rysy, ale kamzíka tu nestretnete, to skôr malarického komára. V období dažďov sa aj táto oblasť počíta medzi malarickú. Profylaxiu odporúčame iba v prípade, že by ste bývali priamo v Langase, kde sú podmienky prostredia priaznivo naklonené komárom, na rozdiel od domu pre lekárov, ktorý je v centre Eldoretu. Klinika v Eldorete bola otvorená od mája 2005. Založil ju kňaz Martin Cingel (riaditeľ nemocnice, verbista, rodák z Terchovej, v Keni od 1999) v spolupráci s VŠ ZSP Sv.Alžbety.
Práca:
Klinika je situovaná v Langase, čo je slumová časť Eldoretu. Keďže sme súčasťou Langaskej farnosti spadáme pod Katolícku diecézu Eldoret. Na dopravu do práce sa používa projektové auto (7 km od domu = 12 min), pracuje sa od 9:00 do 16:00 v pomerne komornej atmosfére. 2 slovenskí lekári pracujú každý s jednou kenskou sestrou vo svojej ambulancii. Sestry prekladajú do angličtiny. Lekári zodpovedajú za chod kliniky a majú na starosti aj zabezpečovanie zdravotníckeho materiálu. Súčasťou kliniky je aj VCT (centrum pre testovanie a liečbu HIV) a miestnosť pre vakcináciu detí. Vedľajšia budova je Rescue Centre pre street girls. Dvakrát do týždňa sa chodí na 3 hodiny do jednej katolíckej nemocnice v Yamumbi, čo je asi 15 min. autom. Ideálne je, keď sa lekári striedajú.
Ubytovanie:
Malý prenajatý domček je kúsok od centra Eldoretu v dobrej, stráženej štvrti. Má 2 spálne, jednu kúpeľňu a jednu veľkú izbu, v ktorej je dobre vybavená kuchyňa, jedáleň a obývačka. Keďže televízne programy na troch kenských kanáloch sú na naše pomery dosť obmedzené + svahilské vysielanie, je v domčeku video, DVD a rádio s CD prehrávačom. So studenou a teplou vodou nie je problém a pračka stále dobre perie. Varí sa spoločne, kasička na jedlo sa raz za týždeň naplní našimi šilingami - fenomén „hrnček var“ zatiaľ nenastal. Problémom domčeka je, že je dosť studený, ale ohrievače to napravia. Vďaka PC s pripojením na internet máte pocit, že snáď ani nie ste v Afrike.
Aktivity:
Voľný čas – možnosti sú obmedzené počasím. Keď je pekne, dá sa ísť kúpať (otvorený 25 m bazén ), zabehať (neďaleko domu je štadión), posedieť pred domčekom, nakupovať na uliciach Eldoretu (okrem zeleniny a ovocia aj kvalitné/značkové secondhand oblečenie, nie je problém ani so zimnou bundou). V období dažďov zistíte, že ste si mali zobrať z domu viac DVD. Zvýši sa frekvencia návštev fary (okrem Martina je tu aj Teo –starší poľský kňaz), tie sú veľmi príjemné a vzájomné. Večery sa dajú tráviť v tanečných kluboch alebo v reštauráciách, ktoré sú v porovnaní s Nairobi finančne málo náročné.
Výlety – platí to isté, čo je napísane pri Nairobi, avšak Eldoret nemá zďaleka takú dobrú východziu polohu. Ale je to blízko k Victoria Lake a do Ugandy. Jednosmerný let Eldoret-Nairobi stojí 6 000 KSh, obojsmerný lístok busom je 1 200 KSh. K dispozícii je stan, 2 spacáky a 2 karimatky. Toyota Hilux so štvornáhonom, ktorý využijete aj pri ceste na kliniku, je spoľahlivé auto aj na safari - na naftu sa posádka poskladá.
Čo si vziať:
Oblečenie – pracovné biele - stačia nohavice, biele košele sú k dispozícii, ale môžete pracovať aj v civile. Keď si potrpíte na kvalitný fonendoskop, prineste si svoj. Ak budete mať pocit, že miestni obyvatelia sa obliekajú ako na recepciu, tak je to tak. Nevešajte hlavu, svoj šatník lacno obohatíte kúpou vkusných vecí na uličke – potom ich môžete pri odchode darovať. Pozvanie na ambasádu či konzulát vám asi nehrozí, ale do kostola a do reštaurácií sa určite radi pekne oblečiete. U Baťu nakúpite topánky všetkého druhu, tiež veľmi lacno. Obdobie dažďov býva dosť chladné, hlavne v noci. Ostatné obdobie roka sa podobá nášmu skorému letu. Max. teploty - 32 stupňov.
Záver:
Keď si zoberiete málo oblečenia, alebo na niečo zabudnete – no problem.
Potraviny – syry, syry, syry – všetkých druhov (eidam, niva, plesnivec, parenice, korbáčiky, bryndza, bambino...). Svoje obľúbené prísady/korenia určite nezabudnite. Inak s koreninami nie je problém, iba vegetu budete márne hľadať. Ďalej sušené huby (hlavne keď Vianoce trávite v Keni), vlašské orechy, svoju obľúbenú kávu, prášok do pečiva, vanilkový cukor, veľa ovocných a bylinkových čajov, sáčkové polievky, slaninu, klobásky, svoje obľúbené maškrty, čokolády - začnú sa vám snívať sny o Tatranke s jabĺčkom. Jablká sú asi najdrahším ovocím v Keni, no tie si zo Slovenska neberte, radšej si na ne ušetrite. Samozrejme dezinfekcia domácej výroby – slivovica, borovička, obecne pálenka; fernet...pivo domácej výroby chutí aj náročným Slovákom. Keď sme pri nerestiach, za balíček cigariet zaplatíte asi 100 Ksh = 45 Sk. Inak nechcem, aby to vyznelo, že si tu nemôžte kúpiť nič na jedlo (len nič typicky slovenské), v Eldoret je niekoľko dobre zásobených supermarketov s dobrými službami. Knihy – tie sú ťažké, takže berte iba tie, bez ktorých neprežijete 6 mesiacov. Kvalitné odborné knihy nájdete v domčeku alebo na klinike. Slovník tiež.
Ostatné – kozmetika je dosť drahá, ale nájdete tu skoro všetko. Poznámka pre dámy – vložky Always sú tu síce lacnejšie ako u nás, ale tie najmenšie nenájdete v celej Keni, rovnako farby na vlasy tu prakticky nemajú (prečo? však pochopíte); gitara v Eldoret nie je; mobil + nabíjačka, discman al. MP3 prehrávač; čisté CD-čka; fotoaparát asi lepšie digitálny + náhradné baterky; CD s hudbou al. filmami; DVD s filmami; slovenský aj medzinárodný vodičák, medzinárodný očkovací preukaz, pas – v Keni so sebou noste iba fotokópie; baterka; plavky + plavecké okuliare; opaľovacie krémy (aj vysoký faktor); slnečné okuliare.
Kultúrna poznámka:
Výhodou Eldoretu je, že je menšie a tým pádom aj o dosť bezpečnejšie mesto ako Nairobi. Po čase vás budú poznať ľudia v meste, ale aj tak nepodceňujte zaľudnený priestor, divné uličky a po zotmení choďte všade autom. Skôr športová poznámka: práve z kmeňa Kalendži, ktorý žije v tejto oblasti, pochádzajú skoro všetci kenský bežci (môže sa vám stať, že nejaký ten rekordman bude v klube vedľa vás tancovať). Prajem príjemný pobyt v Eldorete!