Prečo sme začali
Názov projektu: Dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre matku a dieťa
Slovak Aid a Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety
1. Juhosudánska republika:
Juhosudánska republika je najmladšia krajina vo svete. Základnou charakteristikou krajiny je celková nerozvinutosť či už v zmysle infraštruktúry, alebo ľudských zdrojov v porovnaní napríklad s Ugandou, alebo Keňou.
Nerozvinutosť je v zásadnej miere spôsobená predchádzajúcou dlhodobo trvajúcou občianskou vojnou, ktorá zničila predtým existujúcu, minimálnu infraštruktúru a mala devastačný charakter aj na populáciu a vzdelávanie.
Juhosudánska republika je stále odkázaná na medzinárodnú pomoc nie len hmotnú, ale aj na prítomnosť zahraničných expertov. Krajina je tvorená viacerými kmeňmi, ktoré sa najmä sústreďujú na pastierstvo a poľnohospodárstvo. Hrubý domáci produkt odhadovaný Svetovou bankou bol v roku 2010 v Juhosudánskej republike 1546 USD na rok a obyvateľa. V krajine početne dominujú ľudia žijúci na hranici a pod hranicou chudoby. Podľa oficiálnych údajov UNDP žije pod hranicou chudoby v Juhosudánskej republike 46,5 percenta obyvateľov. Ľudia bez vzdelania, elementárnych potravinových potrieb a základnej zdravotnej starostlivosti sú náchylní zabezpečovať si základné potreby násilným spôsobom. Krádeže kráv medzi kmeňmi spôsobili v roku 2012 kruté masakre, pri ktorých prišli o život tisícky ľudí. Po osamostatnení v júli 2011 začína krajina budovať svoju bazálnu infraštruktúru. Jednými z hlavných pilierov rozvoja sú zdravotníctvo a vzdelanie.
1.2. Situácia v zdravotníctve
Zdravotná starostlivosť je v mnohých vidieckych oblastiach nedostupná. Neexistuje jednak zdravotná infraštruktúra, spôsob zásobovania zdravotným materiálom, jednak edukovaný zdravotný personál. Vláda Juhosudánskej republiky zatiaľ nemá vypracovanú základnú stratégiu liekovej politiky. Ľudia vo vidieckych musia ísť za základnou zdravotnou starostlivosťou aj niekoľko dní pešo, alebo sú odkázaní na miestnych liečiteľov, čo často krát vedie k poškodeniu zdravia, alebo úmrtiu. Krajina je odkázaná na podporu veľkého počtu nadnárodných a mimovládnych organizácií. Juhosudánska republika patrí medzi krajiny s najvyššou materskou mortalitou vo svete s počtom 2054 úmrtí na 100 000 vitálnych pôrodov. Priemer Sub-saharskej Afriky predstavuje 900 na 100 000 pôrodov. Pretrváva akútny nedostatok domácich zdravotných expertov, ktorý je ešte potencovaný ich zlou distribúciou. Vláda nedokáže motivovať domácich expertov, aby profesionálne pôsobili v odľahlejších oblastiach, preto vo väčších centrách ako Juba a Wau je dokonca nezamestnanosť zdravotníckych pracovníkov. Neexistuje žiadna organizácia, ktorá by v lokalite Gordim v Juhosudánskej republike poskytovala pôrodnú, popôrodnú starostlivosť o matku a dieťa. Preto si projekt dal za cieľ ponúknuť tento typ zdravotných služieb pre obyvateľov oblasti Gordim.
2. AKO TO BOLO (august 2012): • V oblasti Gordimu neexistovala žiadna pôrodnica. • V areáli zdravotníckeho zariadenia, ktoré poskytuje liečbu skupine tuberkulóznych a leprotických pacientov sa síce nachádzala budova postavená na tieto účely, ale nedostatok finančných prostriedkov nedovoľovala jej zariadenie ani prevádzkovanie. • Matky ani deti nemali žiadnu lekársku starostlivosť. • Cesta do najbližšej nemocnice trvala 3,5 hodiny. • Nedostupnosť pôrodných služieb bola teda jednou z príčin vysokej pôrodnej a popôrodnej mortality v Sudáne.
3. CIELE PROJEKTU: • Rekonštrukcia pôrodnice • Zariadenie pôrodnice • Inštalácia solárneho systému • Vyškolenie 2 lokálnych pôrodníkov pracujúcich v pôrodnici • Zlepšenie distribúcie sudánskych zdravotných odborníkov • Poskytovanie pôrodných a popôrodných služieb komunite • Zlepšenie prenatálnej starostlivosti o matku a dieťa • Edukácia komunity • Vytvorenie predpokladov na kreovanie vzdelávacieho centra v budúcnosti so zameraním na pôrodné asistentky
4. AKO TO JE (august 2014): • Zlepšená zdravotná infraštruktúra v Gordime pre spádovú oblasť 83 000 ľudí – rekonštruovaná pôrodnica so solárnym systémom. • Zlepšenie prístrojového vybavenia • Zvýšenie odborníkov na pôrodníctvo • Pokrok v snahe Slovenskej republiky o naplnenie Miléniového rozvojového cieľa číslo päť: Zlepšenie starostlivosti o matku a dieťa o Spustenie identifikácie rizikových tehotenstiev za pomoci ultrazvukového vyšetrenia o Rozšírili sa preventívne aktivity u tehotných v zmysle deparazitácie, korekcie anémie, a profylaktickej liečby malárie o Rozšírilo sa testovanie na HIV tehotných o Rozšírila sa edukačné aktivity populácie v zmysle dôležitosti realizácie pôrodov v zdravotníckom zariadení a o dôležitosti vakcinácie o Zintenzívnil sa vakcinačný program, deti boli očkované proti tetanu, osýpkam, TBC a záškrtu. Činnosť pôrodnice je veľmi potrebná pre miestnu komunitu a miestne obyvateľstvo. Miestne úrady ju veľmi oceňujú. Pôrodnica plní úlohu aj prenatálnej poradne, čo je veľmi dôležité v miestnym podmienkach a plní si veľmi vysoko aj svoju edukačnú úlohu, nakoľko vychováva budúce matky k zodpovednému prístupu k životu a starostlivosti oň. Veľkou výzvou pôrodnice a zamestnancov je edukácia matiek, aby prichádzali v čase pôrodu do pôrodnice a znížil sa počet pôrodov doma. Služby pôrodnice sú v populácii postupne populárnejšie. Služby sú vyhľadávané aj vzdialenejšími komunitami. Pôrody prebiehajú v 2 pôrodných sálach, na popôrodnú starostlivosť je pripravených 10 lôžok. Priemerná dĺžka pobytu matku po pôrode v nemocnici sú 2 dni.
Veľkým prínosom pôrodnice je aj vakcinačný program do ktorého sú automaticky zaradení všetci novorodenci a ostatné deti do 5 rokov, ktoré prichádzajú do pôrodnice s matkami.
|
Postup zadávania prác je v smernici o EZP Aktuálne oznamyPozývame vás na medzinárodnú konferenciu SPOLUPRÁCA POMÁHAJÚCICH PROFESIÍ POĽSKO – ČESKO – SLOVENSKÉ ŠTÚDIE v Poľsku - Ksiezowka, Zakopane, ktorá sa bude konať 18. – 19. októbra 2024. (Viac info tu)
Pozývame vás na konferenciu s medzinárodnou účasťou s názvom „Sestra a pôrodná asistentka ako súčasť multidisciplinárneho tímu“ Termín konania: 14.11.2024 Miesto konania: SOŠ hotelových služieb a obchodu, Zdravotnícka 3, Nové Zámky (viac info tu)
Upozornenie - korešpondenčná adresa od 1.12020: VŠ zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety, n.o. P.O.BOX 104 81001 Bratislava
Prosíme neuvádzať žiadnu ulicu, aby sme zabránili putovaniu zásielok po poštách Bratislavy.
|