Starostlivosť o pacientov a vybavenie nemocnice
Ambulancie
Ambulantné vyšetrovne navštevujú počas dňa pacienti s najrôznejšími problémami. Pacient sa najskôr zaregistruje a pripraví sa doterajšia zdravotná dokumentácia u tých, ktorí už nemocnicu v minulosti navštívili. Pacienti sú rozdeľovaní do jednotlivých ambulancií, ktoré sú v snahe o distribúciu pacientov i podľa špecializácie lekára rozdelené na dospelú, detskú, chirurgickú a gynekologickú. V rámci ambulantného vyšetrenia sú pacienti testovaní v laboratóriu a sú im predpísané lieky, ktoré si vyzdvihujú v lekárni. Slovenským a českým lekárom pomáha s prekladom do miestneho jazyka Luganda zdravotná sestra.
Denne ambulancia poskytne zdravotnú starostlivosť viac ako stovke pacientov.
Najčastejšie pacienti prichádzajú s maláriou, ochoreniami dýchacích ciest a zažívacieho traktu či zápalmi močového a pohlavného ústrojenstva.
Lôžkové oddelenia
Hospitalizovaní pacienti majú k dispozícii 4 oddelenia: detské (21 lôžok), dospelé (24 lôžok), pôrodnícke (5 lôžok) a pooperačné (8 lôžok).
Systém práce na oddeleniach je podobný ako kdekoľvek v rozvinutých krajinách, avšak prostredie sa predsa len odlišuje: pacientov sprevádzajú do nemocnice rodičia či súrodenci, ktorí sa o pacienta starajú. Do nemocnice prichádzajú so zásobami jedla, často so sebou vezmú aj domáce zviera. Počas dňa ženy priamo v areáli perú prádlo, pripravujú na ohni jedlo, alebo sa len tak rozprávajú, v noci spia u pacientovho lôžka – atmosféra je teda omnoho živšia ako v nemocniciach v rozvinutých krajinách.
Najväčšou skupinou pacientov sú deti, ktorých najčastešiou diagnózou je jednoznačne malária, ktorá je všeobecne najväčšou príčinou detskej úmrtnosti v Ugande. U detí je veľmi často spojená s chudokrvnosťou a jedinou možnosťou je podať krvnú infúziu. Krvné infúzie nemocnica dostáva zadarmo v centrálnej krvnej banke v Kampale, avšak často nie je dostupná v dostatočnej miere. Anémia je potom druhou najčastejšou príčinou detskej úmrtnosti, nasledovaná zápalom pľúc a črevnými ochoreniami.
U dospelých je taktiež najčastejším dôvodom návštevy nemocnice a zároveň príčinou smrti malária, ktorú priemerný Uganďan prekoná 2-4x do roka. Opakovaná liečba vedie k rezistencii na niektoré druhy liekov; najviac sa tu malárii, ako celkom bežnému ochoreniu, nevenuje dostatočná pozornosť a neliečená často končí smrťou. Ďalšou najčastejšou príčinou smrti u dospelých je HIV/AIDS, za ktorým nasleduje, podobne ako u detí, zápal pľúc a črevné ochorenia.
Na pôrodnom oddelení ležia ženy tesne pred pôrodom alebo po ňom, alebo tehotné ženy s inou diagnózou (najčastejšie malária).
Na pooperačnom oddelení sú hospitalizovaní pacienti po chirurgickom zákroku – snaha o aspoň dvojdennú hospitalizáciu vedie k zníženiu rizika infekcie, ktorá hrozí po návrate pacienta domov – do prostredia s veľmi obmedzenou hygienou a limitovaným prístupom k čistej vode.
Oddelenia sú vybavené kyslíkovými bombami. K dispozícii je tiež prenosný sonograf. Ťažšie prípady či pacienti po operácii sú napojení na monitor životných funkcií.
Infekčná jednotka
Nemocnica má infekčnú jednotku, obsluhovanú samostatným vstupom a zariadenú vlastným hygienickým zázemím. Sú tu hospitalizovaní vysoko nákazliví pacienti, väčšinou s tuberkulózou.
Operácie
Nemocnica je vybavená veľkou a malou operačnou sálou, malé chirurgické zákroky prebiehajú na ambulancii. Na malom operačnom sále prebiehajú operácie v čiastočnej anestézii, na veľkom sále je potom k dispozícii anestetický prístroj, defibrilátor, elektrický koagulačný prístroj atď. Najčastejšími chirurgickými zákrokmi sú cisársky rez, operácie kýly, hnisavých ložísk, alebo nezhubných nádorov.
Pôrody
V nemocnici sa narodí v priemere 1 – 2 deti denne. Pôrody prebiehajú za účasti pôrodných asistentiek, komplikované pôrody a cisárske rezy vykonáva gynekológ. Pred pôrodom sú ženy sledované na gynekologickej ambulancii a v rámci predpôrodnej a pôrodnej kliniky, ktorá funguje 2 dni v týždni a zameriava sa na pravidelné kontroly, testovanie na HIV, prípravu na pôrod a školenia v oblasti kojenia, prevencie chorôb a starostlivosti o dieťa. Ženy tiež navštevujú program zameraný na Prevenciu detskej podvýživy, pokiaľ sú HIV pozitívne taktiež program Prevencie prenosu HIV z matky na dieťa.
Rentgenologické pracovisko
V roku 2008 bol sprevádzkovaný rentgen a vybavené rentgenologické pracovisko, ktoré slúži na diagnostiku úrazov, snímkujú sa pacienti s tuberkulózou a ďalšími pľúcnymi problémami. Doplnkovo sa vykonáva rentgenologické vyšetrenie zažívacieho traktu.
Laboratórium
Laboratórium je kľúčovou súčasťou nemocnice – len výnimočne nie je pacient pred stanovením diagnózy testovaný. Najčastejšie vykonávanými testmi je test na maláriu, brušný týfus, HIV, množstvo červených a bielych krviniek (anémia, imunita) či kompatibilita krvnej transfúzie s krvou pacienta.
Lekári doporučujú test na HIV takmer všetkým pacientom. Pred i po teste je s klientom vykonaný psychologický pohovor vyškoleným personálom nemocnice na tému prevencia prenosu HIV. HIV pozitívni klienti sú tiež informovaní o možnostiach antiretrovirálnej liečby, ochrany pred oportúnnymi infekciami a je im poskytovaná psychosociálna pomoc.
Laboratórium bolo nedávno rozšírené o parazitologické a mikrobiologické oddelenie, umožňujúce nielen zvýšiť kapacitu a rýchlosť úkonov, ale tiež oddeliť rôzne infekčné pracoviská, vrátane krvnej banky.
Laboratórium je vybavené dvoma mikroskopmi, centrifúgou, sterilizátorom, automatickým biochemickým testovacím prístrojom Reflotron ad. Laboratórium vykonáva v priemere viac než 100 testov denne.
Výjazdové programy
Dvakrát do týždňa cestuje pôrodná asistentka a zdravotná sestra do okolitých vidieckych oblastí, kde sa zameriavajú predovšetkým na tehotné matky a deti, ktoré sú očkované, odčervované, dajú sa im vitamíny, tehotné ženy sa pravidelne kontrolujú. Súčasťou výjazdových programov sú i osvetové prednášky zamerané predovšetkým na prevenciu – od malárie až po podvýživu či všeobecné hygienické zásady. V jednotlivých oblastiach nemocnice spolupracuje s tzv. komunitnými zdravotníckymi pracovníkmi (community health workers) a tradičnými pôrodnými asistentkami (traditional birth attandants) v snahe zaistiť primeranú starostlivosť a referovať pacienta pri vážnejšom stave, zároveň ich pravidelne školia.
V okolitých dedinách sú tiež implementované programy sledovania výskytu a liečby spavej choroby, tuberkulózy a malárie. Oblasti pravidelne monitoruje tzv. verejný zdravotnícky pracovník (public health worker), ktorý podozrivé alebo vážnejšie prípady hlási do nemocnice, alebo na miesta vyráža s nemocničným laborantom odobrať vzorky. Úlohou verejného zdravotníckeho pracovníka je tiež dohliadať nad dlhodobou domácou liečbou pacientov s tuberkulózou, celkovo monitorovať situáciu a školiť obyvateľov priamo v dedinách.
Výjazdové programy sú implementované v spolupráci so Zdravotníckym odborom oblasti Mukono a sú z časti financované Ugandskou vládou skrze zahraničné donorské organizácie.
Prevencia prenosu HIV z matky na dieťa
Každé tretie dieťa, ktoré sa narodí HIV pozitívnej matke, sa od nej nakazí vírusom HIV počas tehotenstva, pôrodu či kojením materským mliekom, ktoré obsahuje vysokú koncentráciu vírusu. Tomu sa dá zabrániť podávaním antiretrovirálnej liečby v priebehu tehotenstva, dodržiavaním hygienických zásad pri pôrode a podávaním náhradnej kojeneckej výživy namiesto kojenia materským mliekom podľa špecifických zásad. Nemocnica zaisťuje podávanie antiretrovirálnej liečby a školenia v rámci programu Prevencia prenosu HIV z matky na dieťa, ktorý je podľa odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie zavedený vo väčšine afrických krajín.
Prevencia a liečba detskej podvýživy
V rámci špeciálneho programu sa nemocnica zameriava na prevenciu a liečbu detskej podvýživy. Podvyživeným deťom sa dáva špeciálna kojenecká či detská výživa buď priamo v nemocnici alebo v rámci domácej liečby a na pravidelných kontrolách. Súčasťou programu sú i pravidelné prednášky na témy výživy pre rôzne vekové skupiny detí, kojenie, prevencia chorôb či hygienické pravidlá. Lekcie sú doplnené i praktickou časťou, kedy je priamo pred matkami pripravované nutrične bohaté jedlo z miestnych dostupných surovín. Miestna zdravotná sestra matkám ukazuje, ako uvariť vhodné jedlo z vajec, zeleniny alebo mäsa, zdôrazňuje nutnosť prevárať vodu. Program navštevujú nielen ženy s podvyživenými deťmi, ale i matky prítomné na pôrodnom či detskom oddelení, rovnako aj ženy z okolia.
Očkovacie dni
Raz za týždeň prebieha v nemocnici Očkovací deň zameraný nielen na očkovanie detí, ale aj na kontrolu ich celkového zdravotného stavu, vrátane sledovania ich váhových prírastkov a vývoja.
Metódy plánovaného rodičovstva
V nemocnici prebieha program zameraný na metódy plánovaného rodičovstva, osvetľujúci klientom nielen jednotlivé prístupy, ale kladie tiež dôraz na prevenciu pohlavne prenosných chorôb a sociálno-ekonomické aspekty veľkosti budúcej rodiny.
Zdravotnícko-vzdelávacie programy
Vzdelávanie je kľúčovou zložkou rozvojovej spolupráce. V nemocnici sa 1-2 x týždne konajú vzdelávacie lekcie pre zdravotnícky personál, pri výjazdových programoch sú školené tradičné pôrodné asistentky. Pracovník, ktorý sa špecializuje na osvetu v oblasti HIV/AIDS prednáša pre čakajúcich pacientov, je im k dispozícii pre osobné konzultácie.
Starostlivosť o deti z programu Adopcia na diaľku
Sociálni pracovníci programu Adopcia na diaľku riešia nielen otázky ohľadom vzdelávania, ale tiež monitorujú rodiny sponzorovaných detí, čo sa týka sociálnej a zdravotnej situácie. Pokiaľ má dieťa zdravotné problémy, pracovník ho privedie do nemocnice, kde je mu poskytnutá zdravotná starostlivosť. Okrem akútnych zdravotných problémov navštevujú deti nemocnicu i za účelom pravidelného preventívneho testovania na HIV. Pred i po teste je s dieťaťom vykonaný psychologický pohovor psychosociánlym pracovníkom nemocnice na tému prevencia prenosu HIV.
Kaplnka, pastorálna starostlivosť
Nemocnica chápe svoju úlohu ako opatrovateľa o telo, ale i ducha jednotlivca. V nemocničnej kaplnke prebiehajú pravidelné sv. omše, slávia sa kresťanské sviatky. Je prístupná nielen personálu, pacientom a ich rodinám, ale i ľuďom z najširšieho okolia.